2nd Division
Cyprus

2nd Division

Choose a season:
Standings
# Team G W D L G GD PT Form Next
2nd Division
1 Omonia Psevda Omonia Psevda 2 2 0 0 6:2 4 6 W
Kouris Erimis
12.09.20 2 : 3 WIN
Omonia Psevda Omonia Psevda
W
Omonia Psevda Omonia Psevda
20.09.20 3 : 0 WIN
Digenis Ypsonas Digenis Ypsonas
AEZ Zakakiou
2 PAEEK PAEEK 2 2 0 0 4:0 4 6 W
PAEEK PAEEK
12.09.20 3 : 0 WIN
Achyronas Liopetriou
W
EN THOI Lakatamia EN THOI Lakatamia
19.09.20 0 : 1 WIN
PAEEK PAEEK
Alki Oroklinis
3 AEZ Zakakiou AEZ Zakakiou 2 1 1 0 5:2 3 4 W
AEZ Zakakiou AEZ Zakakiou
12.09.20 4 : 1 WIN
Omonia Aradippou Omonia Aradippou
D
Kouris Erimis
19.09.20 1 : 1 DRAW
AEZ Zakakiou AEZ Zakakiou
Omonia Psevda
4 Anagennisi Dherynia Anagennisi Dherynia 2 1 1 0 5:2 3 4 W
Anagennisi Dherynia Anagennisi Dherynia
12.09.20 3 : 0 WIN
Digenis Ypsonas Digenis Ypsonas
D
Aris Limassol Aris Limassol
18.09.20 2 : 2 DRAW
Anagennisi Dherynia Anagennisi Dherynia
PO Xylotympou 2006
5 Othellos Athienou Othellos Athienou 2 1 1 0 4:1 3 4 D
Ayia Napa Ayia Napa
12.09.20 1 : 1 DRAW
Othellos Athienou Othellos Athienou
W
Othellos Athienou Othellos Athienou
19.09.20 3 : 0 WIN
Akritas Chlorakas Akritas Chlorakas
Onisilos Sotira
6 Onisilos Sotira Onisilos Sotira 2 1 1 0 3:1 2 4 D
Onisilos Sotira Onisilos Sotira
11.09.20 1 : 1 DRAW
Aris Limassol Aris Limassol
W
PO Xylotympou 2006 PO Xylotympou 2006
19.09.20 0 : 2 WIN
Onisilos Sotira Onisilos Sotira
Othellos Athienou
7 Alki Oroklinis Alki Oroklinis 2 1 1 0 1:0 1 4 D
Digenis Akritas Morphou Digenis Akritas Morphou
12.09.20 0 : 0 DRAW
Alki Oroklinis Alki Oroklinis
W
Alki Oroklinis Alki Oroklinis
19.09.20 1 : 0 WIN
ASIL Lysi ASIL Lysi
PAEEK
8 Akritas Chlorakas Akritas Chlorakas 2 1 0 1 2:3 -1 3 W
Akritas Chlorakas Akritas Chlorakas
12.09.20 2 : 0 WIN
PO Xylotympou 2006 PO Xylotympou 2006
L
Othellos Athienou Othellos Athienou
19.09.20 3 : 0 LOSS
Akritas Chlorakas Akritas Chlorakas
Achyronas Liopetriou
9 Omonia Aradippou Omonia Aradippou 2 1 0 1 3:5 -2 3 L
AEZ Zakakiou AEZ Zakakiou
12.09.20 4 : 1 LOSS
Omonia Aradippou Omonia Aradippou
W
Omonia Aradippou Omonia Aradippou
19.09.20 2 : 1 WIN
Digenis Akritas Morphou Digenis Akritas Morphou
ASIL Lysi
10 Aris Limassol Aris Limassol 2 0 2 0 3:3 0 2 D
Onisilos Sotira Onisilos Sotira
11.09.20 1 : 1 DRAW
Aris Limassol Aris Limassol
D
Aris Limassol Aris Limassol
18.09.20 2 : 2 DRAW
Anagennisi Dherynia Anagennisi Dherynia
Digenis Ypsonas
11 Ayia Napa Ayia Napa 2 0 2 0 2:2 0 2 D
Ayia Napa Ayia Napa
12.09.20 1 : 1 DRAW
Othellos Athienou Othellos Athienou
D
Achyronas Liopetriou
19.09.20 1 : 1 DRAW
Ayia Napa Ayia Napa
EN THOI Lakatamia
12 EN THOI Lakatamia EN THOI Lakatamia 2 0 1 1 1:2 -1 1 D
ASIL Lysi ASIL Lysi
12.09.20 1 : 1 DRAW
EN THOI Lakatamia EN THOI Lakatamia
L
EN THOI Lakatamia EN THOI Lakatamia
19.09.20 0 : 1 LOSS
PAEEK PAEEK
Ayia Napa
13 ASIL Lysi ASIL Lysi 2 0 1 1 1:2 -1 1 D
ASIL Lysi ASIL Lysi
12.09.20 1 : 1 DRAW
EN THOI Lakatamia EN THOI Lakatamia
L
Alki Oroklinis Alki Oroklinis
19.09.20 1 : 0 LOSS
ASIL Lysi ASIL Lysi
Omonia Aradippou
14 Kouris Erimis Kouris Erimis 2 0 1 1 3:4 -1 1 L
Kouris Erimis
12.09.20 2 : 3 LOSS
Omonia Psevda Omonia Psevda
D
Kouris Erimis
19.09.20 1 : 1 DRAW
AEZ Zakakiou AEZ Zakakiou
Digenis Akritas Morphou
15 Digenis Akritas Morphou Digenis Akritas Morphou 2 0 1 1 1:2 -1 1 D
Digenis Akritas Morphou Digenis Akritas Morphou
12.09.20 0 : 0 DRAW
Alki Oroklinis Alki Oroklinis
L
Omonia Aradippou Omonia Aradippou
19.09.20 2 : 1 LOSS
Digenis Akritas Morphou Digenis Akritas Morphou
Kouris Erimis
16 Achyronas Liopetriou Achyronas Liopetriou 2 0 1 1 1:4 -3 1 L
PAEEK PAEEK
12.09.20 3 : 0 LOSS
Achyronas Liopetriou
D
Achyronas Liopetriou
19.09.20 1 : 1 DRAW
Ayia Napa Ayia Napa
Akritas Chlorakas
17 PO Xylotympou 2006 PO Xylotympou 2006 2 0 0 2 0:4 -4 0 L
Akritas Chlorakas Akritas Chlorakas
12.09.20 2 : 0 LOSS
PO Xylotympou 2006 PO Xylotympou 2006
L
PO Xylotympou 2006 PO Xylotympou 2006
19.09.20 0 : 2 LOSS
Onisilos Sotira Onisilos Sotira
Anagennisi Dherynia
18 Digenis Ypsonas Digenis Ypsonas 2 0 0 2 0:6 -6 0 L
Anagennisi Dherynia Anagennisi Dherynia
12.09.20 3 : 0 LOSS
Digenis Ypsonas Digenis Ypsonas
L
Omonia Psevda Omonia Psevda
20.09.20 3 : 0 LOSS
Digenis Ypsonas Digenis Ypsonas
Aris Limassol
Promotion
Relegation
Show more

Show more

2nd Division tournament held by Cyprus. Championship competitors: 18 football clubs. This season favorites in football marathon are as follows:
Omonia Psevda - 6 points, 2 wins, 0 no-point matches, 0 draws.
PAEEK - 6 points, 2 won matches, 0 lost matches, 0 draws.
AEZ Zakakiou - 4 points, 1 triumphs, 0 no-point matches, 1 draws.

On 777score.com portal you can get football schedule and 2nd Division (Cyprus) live matches.

Schedule of key games - 2nd Division (Cyprus):
PAEEK - Alki Oroklinis (25.09.2020 12:00)
Anagennisi Dherynia - PO Xylotympou 2006 (26.09.2020 09:30)
Ayia Napa - EN THOI Lakatamia (26.09.2020 09:30)

Follow 2nd Division (Cyprus) live standings, discover match results, team statistics in real time and watch football online at 777score.com.